DIGITAL STORYTELLING NEDİR ?

Digital Storytelling iki farklı anlamda kullanılmaktadır. Birincisi, ilgi çekici başlık ve masalsı anlatımla kullanıcıyı içeriğe yönlendirme. İkincisi ise masalsı ve betimleyici kullanımını rap müziğe yansıtma. Bu ikincisini araştırdığımda bu tarz rap müzik yapan hatırı sayılır derecede türk rapçilerinin olduğunu gördüm. Neyse gelelim asıl konumuza.

Digital storytelling’de yazı başlığı çok önemlidir. Başlığı ne kadar ilgi çekici ve can alıcı yaparsak kullanıcıyı bir o kadar yazıyı okumak için yöneltmiş oluyoruz. “Digital storytelling” hikaye anlatma yönteminin dijital araçlar kullanılarak insanlara aktarılmasdır. Bir diğer anlamda, hikaye anlatılarını Çoklu-medya uygulamaları kullanarak oluşturma yöntemi. Dijital hikaye anlatımı, yeni olmasına rağmen günümüzde hızla yayılmakta olan bir yöntem. Birçok markanın çeşitli projelerinde ve markalı içeriklerin anlatımında kullanılan etkili bir yol.

Dijital, geleneksel anlatımlar ve mecralar arasında en temel farklar bir tarafın iletişime ve etkileşime kapalı iken diğer tarafın etkileşime açık olup derinleşme imkanı sunmasıdır. Hikayeleri etili kılabilmeleri için ses efektleri, animasyonlar ve ilgi çekici görseller kullanılıyor. Bu hikayeleri ve içerikleri ikna edici hale getirmek için ise masalsı anlatım ve yaratıcı olay örgüsü oluşturmaya başvuruluyor.

Dijital hikayeler interaktif dijital bir ortamda gerçekleştirilir. Hikayeyi anlatan hikaye akışı içerisindeyken adeta o anı yaşar gibi davranır. Seçilen hikayeyi masalsı bir anlatım ile belirlenen bakış açısını vurgulayarak anlatır. Dijital hikayelerde masalsı anlatım olduğu gibi, belirli bir konuya – noktaya odaklanan hikayelerde var. Dijital hikayeler genelde görüntü, metin, ses ve video görüntüleri içerir. Uzunluğu 10 dakikayı geçerse sıkıcı olabilir.
Hikaye anlatmanın tarihten beri en etkili yol olduğunu bilen markalar günümüzde bu sanatı dijital olarak hayata geçirip müşterilerini kendilerine bağlamaya çalışıyor. Bilimsel olarak açıklanamasa da insanlar hikayesini bildikleri markaya kendini daha yakın hissediyor, o markayla kendi arasında yakın bir bağ kuruyorlar. Bu yöntemi başarıyla kullanan markalardan biri de Google.

Aşağıdaki videoda, doğduğu andan itibaren çocuğuna gelecekte okuyacağı mail’ler gönderen, onun büyümesini gün be gün kaydeden bir baba göreceksiniz.

Siz de çocuğunuza gelecekte okuyacağı mail’ler göndermek istemez misiniz?

 

19.11.2016

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir