Harvard’ın dünyaca ünlü Profesörü William Kerr ScaleX Days ile İstanbul’da

Amerikalılara satmıyorum derseniz onlar satın alır! Emin olun almak içinde her şeyi yaparlar.

İlk hamle, ilk kurulan şirkete değil, yönetimini iyi yapan şirkete gider.

Kollektif House’un ev sahipliğinde Dilek Dayınlarli’nın konuşması ile başlayan etkinlik   sektörün önde gelen yatırımcılarının konuşmaları ile devam etti.

ScaleX2016 nedir ?

ScaleX yatırımcılara ve girişimcilere  alan yaratmak isteyen, problemlerini çözen en iyi Know How  için yardımcı olan platformdur. Etkinlikte sektörün önde gelen yatırımcıları ve yatırım almak isteyen firmaları vardı. Türkiye’de 5200 şirket kurulup sadece 270’inin yatırım aldığını düşünürsek bu tarz etkinlikler bizler için çok büyük  önem arz ediyor.

Konuşmacılardan Notlar

Harvard Profesörü William Kerr: ”Bir girişim ister Boston’da ister İstanbul’da olsun rekabetin çok hızlı geliştiğini bilerek hareket etmeli. Girişimciler çok daha önce ve çok daha hızlı düşünmeli” dedi.

ScaleX Days kapsamında İstanbul’da girişimcilerle buluşan Profesör William Kerr, girişimlerin nasıl yurt dışına açılarak farklı ülkelerde başarılı olabilecek büyümeyi gerçekleştirebileceğini anlattı.

Girişimlerin artık küreselleştiğini ve şirketlerin bunun farkına varmalarını.  Doğru konum ve strateji ile beraber bu yolculuğa çıkılmasını ve kaynak toplayıp büyüme gibi konuları ele alarak konuşmalarına son verdi.

Melih Ödemiş ( Yemek Sepeti Kurucu Ortağı )

Yemek sepetinin başarısını doğru ortaklara erişip doğru insanlarla çalışmaktan geçtiğini söyledi. Yemek Sepetinin sağlıklı büyümesinin asıl sebebinin güzel bir kültürün oluşturulması ve doğru insanları hayallere ortak etmek olarak söyleyebiliriz.

Hande Çilingir  ( Insıder kurucu ortağı )

Yurt dışına açıldıklarında türk şirketi olmanın dezavantajlarını yaşamışlar. Şuan  yurt dışında şirket kurmak o yüzden çok popüler.

Günde 13 14 saat çalıştıklarını yeni işe alımlarda ilk eğitimin kurum kültürü kısmında verilmesinin öneminden bahsetti. Şirketlerinin maaşlarını ve zamanlarının %1 liseli öğrencilere ayırıyorlarmış.

Fatih İşbecer ( Pozıtron Founder )

Amerikalılara satmıyorum derseniz onlar satın alır! Emin olun almak içinde her şeyi yaparlar.

Sektörde yatırımlar yapıp bunları satmış türk yatırımcılardan. Digital Summit 2016’da konuşmacı olarak da bulundu. Zamanında Türkiye’de mobil sektöre yatırım yapılmadığın bunu fırsata çeviren yatırımcıların ise çok kazandığını söylüyor.

Kısa ve güzel bir etkinlik oldu emeği  geçen ve katılan herkese çok teşekkürler.

02.12.2016

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir