Gerilla Pazarlama Nedir ? 7 Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örneği

Gerilla Pazarlamanın Ortaya Çıkışı

Gerilla pazarlama kavramını ilk olarak Jay Conrad Levinson ortaya atmıştır. İlk kitabının adı da gerilla pazarlamadır . O vakitler pazarlama kitapları her yerde olmadığından Levinson  öğrencilerine kolayca ulaşabilecekleri pazarlama kitabı yazacağına söz vermiş  sözünü de tutmuş .

NOT: Gerilla pazarlamanın ismi silahlı siviller kullanılarak düzenli, düzensiz yapılan savaş anlamına gelen gerilla taktiğinden türetilmiştir.

Gerilla Pazarlama Nedir ?

Gerilla pazarlama, kendisine ismi kadar yabancı olmadığımız bir teknik aslında. İnsanların  ummadıkları bir anda yaratıcı ve eğlendirici sloganlarla  karşılarına çıkan, zihinlerinde yer eden bir yöntem. Bu şekilde de büyük firmaların yüksek reklam ücretlerinin karşısında  ezilen küçük işletmeler, düşük meblağlara satış yapıp tanınırlılığını artırabilmekte.

Jay Conrad Levinson Gerilla Pazarlamayı kitabın da su örnekle açıklamıştır; Bir sokak üzerinde 3 tane mobilya mağazası vardır. Ortadaki hariç iki dükkan rekabete girişir.. Birisi üzerinde %60 indirim yazan, diğeri de üzerinde %70 indirim yazan büyük bir afiş asmaktadır. Bu iki firma, ortadaki mağazayı hesaba katmadan rekabet etmektedir. Ortadaki firmanın ise ne afiş asacak nede indirim yapacak maddi durumu yoktur . Buna karşın satışları gün geçtikçe artmaktadır çünkü ortadaki  mobilya mağazasının kapısının üzerinde ‘’ Ana Giriş’’ yazmaktadır.

7 Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örneği;

1. Superette

Kısa şort giyip banka oturduğunuzda  kabartmalı plakalar sayesinde yürüyen reklama dönüyorsunuz.

2. Wymehcko

3. Yoga Center

4. IBM 

5. Sünnetçi

6. Macdonald

7. Nesacafe

Nescafe Berlin’de trafik ışıklarına yerleştirdiği düzenekle insanları sosyalleştirmeye davet ediyor. Nasıl mı ? Linke tıkla diğer yazımda videoyu izle.

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir