Telefonunuz şans eseri bir kazaya kurban gidebilir. Nasıl mı? ( Yükseltme Etkisi )

Telefonunuzun yeni bir modeli piyasaya sürüldüğünde tabii ki yeni modelini almak isteyeceksiniz. (Bu istek İmaj veya yarar bağlamlı olabilir.) Ancak sizi sıkıntıya sokacağını bile bile yeni bir telefon almak akıllıca bir iş olmayabilir. Kendinize hak vermek için telefonunuzu şans eseri bir kazaya kurban gidebilir. Nasıl mı?

Yakın zamanda Columbia Business School‘un yaptığı araştırmaya göre tüketiciler telefonlarının veya teknolojik cihazlarının yeni modelleri çıktığında ellerindeki ürünlere daha vurdum duymaz ve dikkatsiz davranıyorlarmış.
Bu araştırmalar ise ” Yükseltme etkisi” teorisini çeşitli çalışmalarla destekledi. Araştırmacılar ilk olarak, IMEI Detective tarafından sağlanan 3000 kayıp iPhone’dan oluşan bir veri tablosuna baktılar ve bildirilen kayıp telefonların sayısının bir sonraki modelin çıkış tarihine daha yakın olduğunu tespit ettiler.
Bu çalışmalar ise , bu ayın başlarında Amerikan Pazarlama Birliğinde yayınlandı.

Columbia Üniversitesi  bir açıklama yaparak “Geçersiz sebeplerle ürünlerimizi yükseltiğimizde suçluluk duyarız – ancak şu anki ürünümüz hasar gördüyse veya kayıp olduysa , yükseltme yapmak için haklı gerekçe bulmuş oluruz”. Dolayısıyla telefonumuzu yağmur altında kullanıyor ya da dizüstü bilgisayarımızı havaalanı güvenliğinde bırakıyoruz, dikkatsizliğimizin altında yatan nedenlere nelerin sahip olduğunun farkında değiliz dedi.

25.12.2016

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir