Programatik Ekosistem nasıl çalışır? Hangi çarklar birbirini nasıl döndürür?

Uzun zamandır, gündemde olan terimlerin başında geliyor Programatik reklamcılık daha önceki  yazımda zaten programatik’e giriş yapmıştık. Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Programatik’e giriş yazımı okuduktan sonra bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Burada daha ayrıntılı olarak işleyişi öğreneceğiz.

Başrol oyuncuları ve görevleri?

Ad-Exchange: Reklam borsası olarak tanımlanabilecek platformda, mecralar, yani internet siteleri ve ad network’ler, envanteri satın almak isteyen reklam veren ve ajanslarla buluşur.

DMP (Data Management Platform): Kullanıcı verisinin sınıflandırılmasıyla oluşturulan veri yönetim merkezinde toplanan bilgi, markanın reklam stratejilerinin oluşturulmasında ve/veya sitelerinin daha doğru bir şekilde yönetilmesinde kullanılır.

DSP (Demand Side Platform): Trading desk bu teknolojiyi reklam veren adına satın alma yapmak amacıyla kullanır.

RTB (Real Time Bidding): Gerçek zamanlı teklif verme metodu ile her bir reklam gösterimini milisaniyeler içinde için satın almak için kullanılır.

SSP (Supply Side Platform): Bu teknoloji yayıncı veya ad network’lerin envanterlerini programatik yoluyla satmak için kullanılır.

Trading Desk: Reklam verenler adına DSP yönetimi yapar.

Sistem nasıl işler?

Kullanıcının bir siteyi açmasıyla birlikte, talep ve arz arka planda inanılmaz bir hızda buluşur ve site açıldığında reklam kullanıcının karşısına çıkmış olur. Bu süreç içinde;

  • Ziyaretçi sayfayı açar.
  • Arka planda yayıncı / network adserver’ı kendi sisteminde ziyaretçiye uygun reklam bulmaya çalışır. Bulamazsa reklam gösterimini SSP veya Ad Exchange’e yollar ve satmasını ister.
  • SSP / Ad Exchange reklam gösterimini, lokasyon, saat, yayıncı vb. bilgiler ekleyerek açık arttırmaya çıkarır ve reklam verenlere reklam göstermek için tekliflerini sorar.
  • Reklam verenler, DSP’ler aracılığıyla SSP / Ad Exchange’nin açık artırmaya sunduğu gösterimi değerlendirir ve teklif verir.
  • Kazanan reklamverenin reklamı sitede gösterilir. Burada ikincil fiyat yöntemi (secondprice auction) kullanılır. Yani verilen teklifler örneğin 1TL, 2TL ve 10TL’yse 10TL teklif veren açık arttırmayı kazanır, ancak ikinci teklifin, yani 2TL’nin sembolik olarak biraz üstünde kalan bir fiyat, örneğin 2.1TL öder.

Tüm bu süreç 100ms civarında, yani göz açıp kapatıncaya kadar tamamlanır. Programatik satın almanın kollarından bir tanesi olan RTB, reklam verenin tüm bu sistemler aracılığı ile yayıncının envanteri için en yüksek teklifi, gerçek zamanlı olarak vermesi ve o envanterden satın alma yapmasıdır.

 

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir