İzlemeniz Gereken 3 Muhteşem Belgesel

Siber Güvenlik ve Big Data  konulu  3 muhteşem belgesel.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ürettiğimiz kişisel verilerin ( Google aramaları, telefon kayıtları, kredi kartı bilgileri, vs )  güvenliğini nasıl sağlayacağını bilemememiz bizim için tehlike çanlarının çalması anlamına geliyordu. Kişisel mahremiyetin aşılıp aşılmayacağı  muammaydı. Siber güvenlik nasıl sağlanacaktı? Amerika’nın yasal olmayan dinlemeleri ve siber saldırıları gerçek miydi? Tüm sorularınızın cevaplarını bu üç belgeseli izleyerek bulabilirsiniz .

Not: Belgeselleri  izlemeye başlamadan önce Siber Güvenlik ve Big Data hakkında yazdığım Büyük Veri Büyük Tehlike Big Data Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

Zero Days

İnternet güvenliğini, siber suçlar ve siber-casusluk konularını ele almaktadır.  Belgesel türünde olan yapımın ana konusuysa Stuxnet. Amerika ve İsrail tarafından geliştirilen solucan yazılım ve siber güvenlik ihlallerini konu alıyor. Bu yazılım İran’ın nükleer tesislerini hedef alarak, çalışmalarını bölmüştü. Haziran 2010 tarihinde ortaya çıkan virüs ve virüsün hikayesini bu filmde izleyebilirsiniz.

Citizenfour

Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalı da dahil çok sayıda ödül ve övgünün sahibi Citizenfour. NSA ve CIA‘de çalıştığı dönemlerde edindiği çok gizli belgeleri basına sızdırdıktan sonra çok tartışılan ve bir daha ülkesine dönemeyen Amerikalı gazeteci Edward Snowden‘ın, Citizen Four takma adıyla gazeteci Laura Poitras‘la iletişime geçme ve Hong Kong’da kendisiyle yaptığı röportajlar, gerçek kamera kayıtlarıyla anlatılıyor. Big data’ nın ne kadar önemli  ve kişilerin özeli olduğu hakkında tartışılmaz olan gerçeği gün yüzüne çıkarıyor.

The İnternet’s Own Boy

Reddit kurucularından genç yaşta kaybettiğimiz Aaron Swartz‘ın hayat hikayesinin anlatıldığı belgesel niteliğindeki bu yapıtta Aaron’ın çocukuluğundan ölümüne kadar geçen zaman 26 yıllık zaman diliminde onun fikirleri, dehası ve hayata bakış açısı gözler önüne seriliyor.

ABD hükümetinin sözde özgürlük ve adalet sistemine karşı hazırlanmış vurucu bir biyografi örneği…

26.07.2017

Caner Babataş

 

 

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir