Nedir Bu ? Wourd Of Mouth Marketing.

Wourd Of Mouth Marketing günümüzün etkileyici pazarlama kavramlarındandır.WOFM, müşterilerin kullandıkları ürünler hakkında olumlu olumsuz düşüncelerini başkalarına da aktarmasına deniyor, reklama kıyasla daha düşük bütçeli yada ücretsizdir. Tehlikeli yanı ise kötü deneyimler iyi deneyimlerden daha fazla yayılır. Şimdi bunda ne var işte bildiğimiz şeyler diyebilirsiniz evet haklısınız bu terim insanlığın tarihi kadar çok eski.

Ana fikri şu, siz milyon dolarlık kampanyada yapsanız müşteri sizi deneyimlemedi  ve tanımıyorsa her şey boşa. Şöyle düşünün bir zamanlar Ayşe Teyze vardı reklamlarda Ace! Ace! derdi  yapılan reklam beklenildiği kadar satışa yansımadı neden mi?  Ayşe teyzenin Ace demesi önemli değil, arkadaşın Sevil’in, teyzen Ayşe’nin sana önermesi önemli olan. Ace iyi değil kullanma diyorsa kullanmazsın.

He bence bu kullanıcı deneyimi her marka için etkili değil günümüzde marka bağlılığı kavramı kullanıcı deneyiminin ve faydanın da önüne geçiyor. Markanın imajı, kişiselliği,  sadakati bu gibi şeylerde önem taşımakta.

Artık birinci elden bize etki eden anne, baba, arkadaşlarımızın yerini güvenilir siteler almaya başladı. Kullanıcı deneyimi olarak önem verdiğimiz bkz: www.şikayetvar.com ve www.donanimhaber.com gibi siteler bunlara örnek olarak verilebilir.

PEKİ ETKİLİ BİR WORD-OF MOUTH KAPMANYASI NASIL YAPILIR?

 1. Bilgi ileticilere ulaşarak;

  •  Fikirlerini paylaşmaya yatkın olan insan veya insan gruplarını belirlemek.
  •  Kampanyanızın başlangıç noktası olarak, toplumun geri kalan %90 ‘nının satın alma kararı etkileyen bu %10’luk kesimi kullanmak.

2. Toplum içinden düşüncelerine önem verilen ya da yaşam tarzlarıyla etkili olan topluluklarla çalışarak;

  •   Bu topluluktaki bireylerin düşüncelerini nerede, ne zaman ve ne şekilde paylaştıklarını incelemek ve sonuçlara göre bu topluluğa materyal sağlamak.

3. İnsanlara konuşacak bir şeyler vererek;

  •   Tüketicileri ve potansiyel tüketicileri ürün ve servisleriniz hakkında eğitmek.

4. Tüketiciler arasındaki iletişimi cesaretlendirerek;

  •   Ürünün günlük konuşmalar içinde geçebilmesini ve anlatımını kolaylaştıracak araçlar geliştirmek.
  •   Forumlar ve bloglar oluşturarak müşterilerin yorum yapabilecekleri bir zemin hazırlamak.
  •   Sosyal ağlar (Social Networks) ile beraber çalışmak.

26.11.2016

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir