Gerçekten Hepimiz İzleniyor Muyuz? Büyük Veri (Big Data) Büyük Tehlike mi?

Big Data Nedir? 21. yy’da hayatımızın büyük  bölümünü dijital bir dünya içinde geçiriyoruz. İnternette yaptığımız her hareket, arama, dosya yükleme, indirme, paylaşma ve  yorum yapma, hatta her tıklama veriye dönüşüyor. Milyonlarca insanın ürettiği bu veriler ise büyük veriyi oluşturuyor. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve akıllı ev sistemleri ( Nesnelerin interneti) bizim hakkımızdaki tüm bilgileri veriye dönüştürerek devasa boyutlara ulaştırıyor. Bu büyük veri içinde daha neler mi var? Yediğiniz yemekler, EKG sonuçlarınız, uçak biletleriniz, makyaj malzemeleriniz, alışverişleriniz, sesli mesajlarınız, güvenlik kamera görüntüleriniz ve hayatınız ile ilgili aklınıza gelmeyen birçok detay. Yani size ait olan özel her şey (siyasi görüşünüz, dininiz) Big Data’yı oluşturuyor. Big Data’yı şöyle düşünün; elinizde çekiç var, bu çekiçle insan da öldürebilirsiniz; çivi de çakabilirsiniz. Yani Big Data’nın yararlı tarafları kadar zararlı tarafları da olabilir. Nasıl mı? Düşünün, bu özel bilgilerin demokratik ve halkçı bir denetime tabi olmadan dev şirketlerin  veya ülkelerin eline bırakıldığını… Aslında düşünmenize gerek yok, yazımın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Kullanıcı Açısından Big Data.

İlk önce iyi yanlarından bahsedelim. Siz leb demeden leblebiyi anlayan, istediğiniz ürünleri size sunan, vakit kaybetmenizin önüne geçen büyük bir rahatlık Big Data…  Çerezleriniz ve alışveriş bilgileriniz sayesinde size ait bilgilere ulaşıldığı için aradığınız şeyleri direk önünüze çıkartıyor veya aramasanız dahi ilgilenebileceğiniz şeyleri size gösteriyor. Peki bu bir rahatlık mı? Evet büyük bir rahatlık.

Öte yandan özel bilgilerin paylaşımı doğrumu, tabii ki değil. Size ait bilgiler her alanda kullanılabilir. Neredesiniz ve ne yapıyorsunuz gibi her türlü anlık bilgiye ulaşabilirler. Ben bunu mümkün olduğunca azamiye indirmeye çalışıyorum ve bunun için kurulan birçok şirket var. Kişisel bilgilerin korunması için çaba sarfeden… Örneğin Google değil de https://duckduckgo.com/ arama motorunu kullanabilirsiniz.

Şirketler ve Devletler Açısından Big Data.

Size şirketlerin devletlere ne gibi bilgiler verdiğini anlata anlata bitiremem; ancak şu 3 belgeseli izlerseniz, kesinlikle birçok şeyin farkına varacaksınız. Şirketler devletlere kişisel bilgileri dağıtıyor. Hangi partiye oy verdiğiniz, dininiz, meshebiniz ve her türlü özel bilginizin devletin eline geçtiğini düşünün. Bu, yanlı ve emperyalist bir devlet tarafından ele geçirilirse; toplum için de büyük bir ayrışma olabilir ki, oluyor da. Tabii bunun başını Amerika çekiyor. Bunu nereden biliyorum, size söylediğim belgesellerden ikisi eski CIA ajanı Edward Snowden’in hayatını anlatıyor. Snowden Amerika’nın kişisel bilgi ihlalini gün yüzüne çıkartan, bazıları için vatan haini bazıları için de halk kahramanı olan eski yazılımcı bir arkadaş… Bence  yakın zamanda siber güvenlik ve big data başımıza daha çok işler açacak.

12.02.2017

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir