Native Advertising (doğal reklamlar) nedir? Nasıl yapılır?

Native advertising (doğal reklam) nedir? Uzun zamandır markaların kullanmayı tercih ettiği reklam biçimi, şu sıralar liste formatında yazı yazan Onedio, Listelist, Ofpof gibi firmalar ülkemizde bu tekniği sık sık kullanmakta. Özetlemek ve basite indirgemek gerekirse web sitemizde içerik girerek ve banner oluşturarak hedef kitleyi yönlendirmeye çalıştığımız reklamlar geleneksel (display) reklamlardır. Ancak herhangi bir mecrayı takip ederken okuma/izleme akışını bölmeden marka mesajını iletme imkanı sağlayan   yaratıcı ve eğlenceli içeriklerle hedef kitleye ulaştığımız reklamlar doğal (naturel) reklamlardır. Yani markalar içerik hazırlayıp size okutmaya çalışır arada da adını geçirtir reklamını yapar. En basit anlamı ile ülkemizde doğal reklam kullanımını bu şekilde anlatabiliriz.

http://www.listelist.com/yola-cikmadan-once-araciniza-yapmaniz-gereken-7-kucuk-bakim/

Doğal reklamlara benzeyen bir reklam çeşidi olan ürün yerleştirme hakkında yazdığım yazımı da okuyabilirsiniz. Doğal reklamcılıkta viral yayılma daha sık görülmektedir bunu da makalelerde videolarda, geleneksel sosyal medya kullanımından uzak hedeflenen mecralarda  yerleştirilen içeriklerin standart display reklamcılığından uzaklaşarak markanın hedef kitlesine samimi bir şekilde ulaşması ile başarmaktadırlar.

Video ve Viral tarafın ise Basemotelpro yaptığı işleri örnek olarak verebiliriz.

 

 

Not: Doğal reklamı içerik pazarlamasından (Content Marketing)  ayıran en önemli nokta doğal reklamın ödenmiş, (Paid) içerikle pazarlamanın ise kazanılmış (Owned) medya olmasıdır.

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir