Uçak biletlerini sosyal medyadan paylaşanlara büyük tehlike!

Seyahat ve konser biletlerini sosyal medyadan paylaşmak artık gelenek haline geldi. Bu bilgileri Facebook ve Instagram gibi sosyal mecralarda paylaşırken dikkatli olmanız lazım.

Genelde bende dahil bir çok kişi ad soyad, kimlik numarası gibi bilgilerin üstünü kapatıp paylaşırız.Yalnız biletin üzerindeki rezervasyon kodu ve barkodun kullanılarak biletimize dair detaylara ulaşabileceğini göz arda ediyoruz.

Bazı gezginler akıllı davranmaya ve adlarını ve diğer ayrıntılarını bulanıklaştırmaya çalışıyor ancak barkodları böyle bırakıyor. Örneğin bu genç bayan Anna gibi.

Anna’nın tam adı Anna Ferenčáková ve Prag’dan Nisan 2017’de Sırbistan’ın Belgrad’a gidiyor. Bilgileri kapalı ancak barkodu telefondan okutunca tüm bilgileri görebiliyorsunuz. Taranan barkodun ekran görüntüsü.

İnsanların gitgide teknolojiyle iç içe olması ve akıllı saatler kullanması bu gibi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Örneğin; aşağıdaki fotoğrafta gözüken kod birinin  iWatch hesabına koyduğu Aztec kodu. Akıllı saat ve mobil cihazlar kullanıyorsanız biletlerinizi göstermenize gerek yok kodu göstermeniz yetiyor bu kodu göstermek ve akıllı cihazlarda barındırmak farklı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Fotoğraftaki el San Francisco’dan New York’a seyahat eden Stephen Fenech’e ait. Bu bilgiye kodu okutarak ulaşmak mümkün. Yalnız bu kodu okutarak Fenech’in mil puanlarına ulaşmakta mümkün. Bu, bir havayoluyla sık sık yolculuk eden insanlara avantaj sağlamak için sunulan bir hizmet. Fenech’in American Airlines uçak mil puanı 4708760.

Üzerinde kod ve kişisel bilgilerinizin yazdığı hiçbir bilgi paylaşmayın!

Hesaplarınız çalınabilir, biletlerinizin bilgileri değiştirilebilir, mil puanlarınız kullanılabilir .. vs Bu yüzden üzerinde kişisel bilgilerinizin ve barkod bilgilerinin gözüktüğü hiçbir bilgiyi paylaşmamanızı öneririm.

 

Kaynak: Michal Špaček

Caner Babataş

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir