Martin Lindstrom Buyology ( Kitap Tavsiye 3 )

Aklıma estikçe sizinle sevdiğim kitapları ufak satırbaşları halinde paylaşıyorum. Bugünde Martin Lindstrom‘un kaleme aldığı uzun zaman önce bir hocamın önerisi ile okuduğum satın almaya ve pazarlamaya dair düşüncelerimi değiştiren büyük emekler sarf edilerek oluşturulmuş harika bir kitaptan bahsedeceğim Buy-ology!

Satın almaya dair bildiğimiz her şey neden yanlış?

Lindstrom, dünya çapında 2500 gönüllünün yer aldığı nöropazarlama araştırmasında fMRI (İşlevsel Manyetik Rezonanslı Görüntüleme) ve SST (Sabit Hal Tipografisi) teknolojilerini kullanarak en doğru bilgilere ulaşmaya çalışıyor ve bu bilgileri de hikayeleştirerek anlatıyor.

Ürünler içerdikleri ritüeller ile bize rahatlık ve bağlılık verir. Lindstrom, “bir ürünü satın almak bilinçli bir karardan çok bir ritüeldir” diyor kitabında. Ona göre hepimiz alışkanlıklarımızın esiriyiz. Kitapta yer alan, Corona birasının ilginç ritüeli çok dikkatimi çekti. Corona-limon ritüeli ilk olarak 1981 yılında adı bilinmeyen bir barda çalışan bir barmenin arkadaşıyla bir Corona şişesinin ağzına bir dilim limon tıkarsa müşterilerin kendisini taklit edip etmeyeceği üzerine bahse tutuşmasından ortaya çıkmış.

Microsoft’un bir araştırmasına göre 2000 yılında insanların dikkat aralığı 12 saniye iken, 2015’te 8,25 saniyeye gerilemiş durumda. Bir Japon balığının ise 9 saniyelik bir dikkat aralığı var.

Martin’in bize anlatmak istediği veriler verdiğimiz kararların %95’ini bilinçaltımızın etkilediğini söylemekte. Bilinçaltımızın etkilenmesi çok kolay ve basittir bize bu kitapta insanların kararlarını nasıl yönlendirebileceği ve bilinçaltına doğru mesajları nasıl göndereceğini anlatmakta!

 

Caner Babataş

27.12.2017

 

 

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir