“10 years challenge” TEHLİKESİ !!!

Eğer sosyal medya kullanıyorsanız muhtemelen Facebook,Instagram genelinde gündem yaratan 10 years challenge paylaşımlarını görüyorsunuzdur. Bu furyaya katılmadan önce birazcık araştırma yapma gereği duydum.

Yüz tanıma senaryoları bu kadar gündemdeyken böyle bir paylaşımın moda olması kişisel verilerin derinliği açısından tehlike yarattığını düşünmekteyim.

“Bu veri zaten mevcut. Facebook zaten tüm profil resimlerini aldı. ”  düşüncesine sahip olabilirsiniz.

Evet bu resimlerin hepsi tarihleri ile beraber facebookta olması olası bir durum. Ancak insanlar kronolojik sıraya göre güvenilir bir şekilde resim yüklemezler ve kullanıcıların kendilerinden başka bir şeyin resimlerini profil resmi olarak yayınlamalarıda olasıdır. Başka bir deyişle, temiz, basit, faydalı bir şekilde etiketlenmiş bir dizi fotoğrafın olması yararlı olacaktır.

Yüz tanıma algoritması geliştirmek için birinin Facebook fotoğraflarınızı kullanması kötü mü?

Şart değil bir bakıma, kaçınılmaz. Yine de, buradaki daha geniş paket servisi, ürettiğimiz veriler ve bu ölçekte nasıl kullanılabileceğine dikkat ederek teknolojiyle olan etkileşimlerimize yaklaşmamız gerektiğidir. Bu veriler konum izleme, yanıt verme, satın alma davranışımız ve diğer sinyallerle dolaştığı için, bazı ürkütücü etkileşimler ortaya çıkarabilir.

Ortaya çıkan çoğu teknoloji gibi, dolandırıcılık sonucu olma ihtimali de var. Yaşın ilerlemesi bir gün sigorta değerlendirmesinde ve sağlık bakımında etkili olabilir. Örneğin, daha hızlı yaşlanıyor gibi görünüyorsanız, belki de çok iyi bir sigorta riski değilsinizdir. Daha fazla ödeme yapabilir veya teminatın reddedilmesini sağlayabilirsiniz.

Amazon, 2016’nın sonunda gerçek zamanlı yüz tanıma hizmetleri sunduktan sonra, bu hizmetleri, Orlando ve Washington County, Oregon’daki polis departmanları gibi kanun uygulayıcılara ve devlet kurumlarına satmaya başladılar.

Ancak teknoloji, büyük gizlilik endişelerini gündeme getiriyor; Polis, teknolojiyi yalnızca suç işlediğinden şüphelenilen kişileri değil, aynı zamanda protestocu ve polisin sıkıntı verici gördüğü diğerleri gibi suç işlemeyen insanları izlemek için de kullanabilir.

Caner Babataş

18.01.2019

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir