İşe alım sürecinde hobi ve ilgi alanları kritik bilgiler içeriyor..

İşe alım sürecinde adayın pozisyona uygunluğu konusunda kararsız kaldığınızda, özgeçmişinde yer alan ‘’Hobiler ve İlgi Alanları’’  kısmından yararlanabilirsiniz. Nasıl mı?

Hobiler ve ilgi alanları bir ihtimalde olsa karar verme noktasında kritik bilgiler içeriyor olabilir.

İşveren ve işe alım uzmanlarının değerlendirdiği alanlar genellikle iş deneyimi ve süresi gibi alanlardır. Adayların şirket kültürüne uygunluğunu belirleyebilmek için hobi ve ilgi alanlarındaki mesajları iyi incelemek gerekiyor.

Elbetteki davet edilen adayların öncelikle eğitim ve iş deneyimlerine göre değerlendirilmesi gerekli. Ancak adayın sabırlı,lider ruhlu ve proaktif kişisel özellikleri hakkında bilgi edinmek için daha fazla detaya inilmesi gerekiyor.

Hobiler önemli derken tabii ki klişe olan yüzme,şarkı söyleme gibi ilgi alanlarından bahsetmiyorum. Aslında evet derine indiğimizde bu hobilerde önemli, genellikle çok düşünülmeden de eklenebiliyor. Spesifik ve daha özgün ilgi alanlarına değinmek gerekli. Örneğin; Derneklerde ve kuruluşlarda aktif rol oynayan bir aday hem hobilerine vakit ayırdığı için planlı hemde girişken olma olasılığı yüksektir.

İşe alımı gerçekleştirilen adayların şirket içi motivasyonunu yüksek tutarak hobilerini gerçekleştirebilme fırsatı sunmayı unutmayınız…

Caner Babataş

30.01.2019

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir