Maaş zammı isterken nelere dikkat etmelisiniz? Yeni bir işe başlamak mı, yoksa çalışılan işte maaş pazarlığı yapmak mı?

Her yıl sonu olduğu gibi maaş zamlarının gündemde olduğu bir dönemdeyiz. Aldıkları zam oranlarına göre bazı çalışanlar yeni iş arayışına bazıları ise oranlarda artış talebine yöneliyor.  Zam oranlarında artış konusunu yöneticiniz ile konuşurken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz;

Yeni bir işe başlamak mı, yoksa çalışılan işte maaş pazarlığı yapmak mı?

Dediğim gibi maaş zamları bu zamanlarda konuşulmaya başlar. Bazı şirketler bordolara Ocak ayı bazıları ise Nisan gibi yansıtmaya başlıyor. Bu oranlardan memnun olmayan çalışanlar için ise 3 seçenek bulunuyor;

1. Yeni bir işe başlamak

2. Zam talebinde bulunmak

3. Memnuniyetsiz bir şekilde çalışıp alakasız kişilere şikayetlerde bulunmak

Bu 3 Maddeden 1. ve 2. madde alabileceğiniz doğru aksiyonlardandır.

İş değişikliği kararı vermeden önce beklentilerinizi belirlemeniz de fayda var. Bazı durumlarda maaş zammı orantılı iş değişikliği kararı vermeniz sizin zararınıza olabilir. Yöneticinizle iletişiminiz iyiyse, çalışma ortamından memnunsanız, yaptığınız işten tatmin oluyorsanız bu iyiye işarettir.

Konu sadece maaşınıza yapılacak olan zam ise neden zam almadığınız ile ilgili soruları bir kağıda yazın ve cevaplarını bulun. Bir dahaki zam döneminde daha iyi oranlar alabilmek için çalışmalar yapın. Konu hakkında size destek olabilecek yazımı linkten okuyabilirsiniz.

Diğer çalışanlara göre az maaş aldığınızı düşünüyorsanız öncelikle sakin olun, sinirlenipte fevri davranmayın. Öfke ile arkadaşlarınızla ve yöneticinizle iletişime geçmek yerine çözüm üretmeye çalışın. Şikayetlerinizi ilgili kişilere aktarın ve moralinizi bozup  performansınızı düşürmeyin. Aksi halde performansınız düştüğü için diğer zam dönemlerinde yine hüsranla karşılaşabilirsiniz.

%70 artış elde ediyorlar

Maaş konusunu dile getirmekten çekiniyorsunuz, bu konuda rahatsızlığınızı dile getirmenin hoş olmadığını düşünüyorsunuz. O zaman çözümün istediğiniz şekilde olmasını beklemeyiniz. Wall Street Journal gazetesi Pay Scale’in 160 bin çalışana yapmış olduğu anket kapmasında maaşlarında zam isteyen çalışanların %70’inin artış elde ettiği bilgisine yer verdi.

Zam talep ederken dikkat edilmesi gereken konular

Zam talep etmeden önce yapacağınız konuşmayı planlamanız lazım. Artış istemenizin sebebini, şirkete katacağınız değerleri net olarak belirtmelisiniz. Unutmayın ki hiçbir yönetici yetenekli ve şirkete kazancı olan çalışanları kaybetmek istemez. Bu konuşmayı ne zaman yapacağınızda önemli. Stresli bir toplantı sonrası konuşmak isterseniz. Sonuçları sizin için olumlu olmayabilir.

Ücretinizi belirleyin.

Konuşmaya gitmeden önce sektörde çalıştığınız pozisyonun karşılığını öğrenin. Asla net rakamlar vermeyin 3500 ise beklentiniz 3750 diyin. Küsüratlı detaylar satış stratejisidir. Bu stratejiyi uygulamakta yarar var 🙂

İhtiyacınızın olduğunu çaresizce belli etmeyin.

Bu para ile sosyal aktivitelerinizi yapamadığınızı, veya yakın zamanda bebek bekliyorsanız masrafların artacağını uygun bir şekilde dile getirebilirsiniz.

Pozitif olun ve farklılıklarınızdan bahsedin

Sizi diğer çalışanlardan ayıran özelliklerinizi dile getirin. Firmaya kazandırdığınız  önem arzeden artılarınızı belirleyin. Pozitif olun bana istediğim rakamı vermezsen çeker giderim tavrından çıkmanızı öneririm. Hiç bir çalışanın yeri doldurulamaz değildir. Öfkeyle aldığınız kararlar mali durumunuzu da etkileyeceğini unutmayın. İşteyken iş aramanın avantajlarından yararlanmayı unutmayın 🙂

Caner Babataş

01.03.2019

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir