Açık ofiste uygulanması gereken 6 önemli kural.

Birçok şirket açık ofis olarak çalışmaktadır. Aslında bu durum İnsan Kaynakları çalışanı olarak rahatsız olduğum durumlardan birisi, özellikle bazı departmanların özel alanlarının olması gerektiğini düşünüyorum. 

Gerek dikkat dağılımı gerekse mahremiyetin olmaması verimliliği düşürmektedir. Konu hakkında açık ofisin verimliliği düşürdüğüne dair araştırmalarıda internetten bulabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarımızın rahatsız olabileceği konuları aşağıya not bırakıyorumm; 

1. Cep telefonlarınızın sesini ve titreşimini kapatmalısınız.

Mary Kate And Ashley 90S GIF - Find & Share on GIPHY

Yerinizde olmadığınız zaman çalan telefon arkadaşlarınızı rahatsız edecektir. Titreşim modunda olan telefon ise masanızda kazı olduğunu düşündürebilir.

2. Ayaklarınızı sürekli sallayarak çalışma arkadaşlarınızı rahatsız etmemelisiniz.

Nervous Simona Halep GIF by Australian Open - Find & Share on GIPHY

Sizin için önemli bir konu ve tedavi olmalısınız. Huzursuz ayak sendromu denilen bu hastalık ileride başınıza iş açabilir. Arkadaşlarınızı rahatsız edeceğini de unutmamalısınız.

3. Grip veya nezleyseniz izin alıp evde çalışmalısınız.

Sick Friends Tv GIF - Find & Share on GIPHY

İşe gelip arkadaşlarınıza da hastalığınızı bulaştırıp mesai arkadaşlarınızın sağlığını tehlikeye sokabilirsiniz. Hem kendi sağlığınızı hemde arkadaşlarınızın sağlığını düşünüyorsanız işe gitmeyiniz..

4. Masanızda parfüm sıkmayınız.

Getting Ready Date Night GIF by TLC - Find & Share on GIPHY

Açık ofiste dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise tabii ki parfüm sıkmak. Masanızdaki arkadaşınız bayansa eve gittiğinizde eşiniz kadın parfümü kokusu alabilir. Aman dikkat 😀 Parfüm ve deodorant gibi ürünleri WC de sıkabilirsiniz. Şaka bir yana ofisi kokutmaya ve insanları boğmaya hiç gerek yok.

5. Kulaklık kullanmamak ve dışarı müzik sesinin gitmesi.

Headphones GIF by Spinnin' Records - Find & Share on GIPHY

Müzik dinlemek istediğinizde kulaklık kullanmalısınız yada arkadaşlarınıza danışmanız iyi olacaktır. Açık ofiste dikkatin çabuk dağıldığını düşünmekteyim. İllaki kulaklıksız müzik dinleyecekseniz arkadaşlarınıza danışabilirsiniz.

6. Klimalarla hunharca oynamak. 

Air Conditioning Max GIF by Cartoon Network - Find & Share on GIPHY

Yazın buzhaneye kışın ise cehenneme çevirmemek lazım ofisi. Sıcaksa ufak bir vantilatör soğuksa kalın giyinerek bu sorunu da çözebilirsiniz..

Az bilmek için, çok okumak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir